خانه » ادوپرفیوم

برای درک معنی ادوپرفیوم در عطر، تا پایان این متن با ما همراه باشید.

مواد تشکیل دهنده عطر

محصولات صنعت عطر بر اساس درصد پایه روغنی عطر خالصی که در آن موجود است تقسیم‌بندی می‌شود. این پایه روغنی ماده اصلی عطری و حامل رایحه‌ی خوشی است که ما استشمام می‌کنیم. این ماده غلیظ به دلیل گرانقیمت بودن و دشواری در مصرف با رقیق کننده‌ای فرار ترکیب می‌شود. در ایران این پایه روغنی عطر نامیده می‌شود.

اما مایع روغنی که با نام اسانس یا عطر با سرنگ در ظروف شیشه‌ای تزریق می‌شود و به صورت گرمی فروخته می‌شود معمولا ماده پارافینی غیر استانداردی است که شبیه آن عطر معروف به صورت شیمیایی تولید شده و هیچ ربطی به کارخانه‌های معروف عطرسازی ندارد. بنابراین ممکن است غیر بهداشتی نیز باشد.

به عنوان مثال هیچگاه Chanel عطر خود را به صورت کیلویی به کشورهای دیگر نمی‌فروشد. ما در ادامه‌ی این نوشته سعی می‌کنیم برخی از تصورات رایج و البته غلط در زمینه عطر را تصحیح کنیم.

برای اینکه یک عطر در فضا پخش شود نیاز به نوعی ماده فرار است که اول از خودش بویی به عطر اضافه نکند دوم اینکه فرار باشد و منجر به پخش شدن مولکول‌های عطر در فضا شود، این ویژگی در الکل و ترکیبات آن موجود است. بنابراین عطری که می‌خریم از پایه روغنی، پایه الکلی و برخی نگهدارنده‌ها و احتمالا مواد رنگی تشکیل شده است.

ادوپرفیوم (Eau de parfum):

ادوپرفیوم چیستبیشتر محصولات زنانه EDP یا ادوپرفیوم هستند. 15 تا 20 درصد ماده خالص و تا 6 ساعت ماندگاری دارند. برخی معتقدند هرچه عطر خالص‌تر شود در عین حالی که به ماندگاری آن افزوده می‌شود، از پخش بوی آن کاسته می‌شود. با وجود اینکه حضور ماده فرار بیشتر، سرعت تبخیر را بالاتر می‌برد و این یعنی عطر در زمان کوتاهی بیشتر پخش می‌شود. این نگاه که ادوپرفیوم پخش کمتری نسبت به ادوتویلت‌ها دارد همیشه درست نیست و تا حد زیادی به کیفیت بو و کیفیت عطر بستگی دارد

ترتیب بر اساس:
تعداد در صفحه
فیلتر محصولات
اعمال فیلتر
دسته‌ها
برند و سازنده کالا
محدوده قیمت